Horečka dengue | Army Repelent US Vietnam

Děkujeme panu Jaroslavovi za testování v oblastech třetí země. U nás je podzim v plném proudu, avšak v jiných státech je podnebí jiné a dokonce i nepřátelské v kombinaci s komáry, kteří přenášení malárii a jiné nebezpečné nemoci.

Jako profesionální rodič takto ochrání oděvy pro rodinu, děti. Uplatnění v civilním sektoru je na místě.

Co je to ta zákeřná nemoc ?

Horečka dengue je nejčastější infekční horečnatá tropická nemoc. Způsobují ji arboviry skupiny B.
Virus šíří komáři druhu Aedes Aegypti.

Zdrojem nákazy je hlavně nemocný člověk nebo i opice. Vyskytuje se v tropech zejména v období dešťů. Zhruba pět procent nakažených lidí umírá, v posledních letech se počet nakažených celosvětově zvyšuje.
U 5 procent případů se nemoc rozvine do rozsáhlého krvácení a šokového stavu, po kterém následuje smrt. Ročně touto nemocí onemocní až 100 milionů lidí, 22 000 jí podlehne.

Vyskytuje se zejména v tropické a subtropické Asii a Africe, v Austrálii, ve Střední a Jižní Americe a na některých ostrovech v Tichém oceánu a Karibiku.

Příznaky

Horečka dengue se vyskytuje ve dvou formách, z nichž častější je benigní. Ta se projevuje vysokými horečkami, intenzivní bolestí hlavy, kloubů, svalů a celého těla. Může dojít i ke ztuhnutí svalů a k poruchám chůze. Mízní uzliny se zvětší a zhruba třetí den horečky se objeví vyrážka podobná spalničkám – jasně červená. V krvi ubývá leukocytů. Objevuje se výrazné prokrvení bělma očí.

Maligní forma nemoci se projevuje podobně, jen ji doplňují silné krvácivé stavy jak podkožní, tak i z nosu nebo z pochvy. Nemocný může upadnout do šokového stavu a selžou mu všechny důležité orgány.
Inkubační doba je 3 až 14 dní.

Léčba

Léčí se pouze příznaky – horečka, dehydratace. Při nejtěžším průběhu je indikována transfuze krevních destiček. Na horečku a bolest je vhodné podávat acetaminofen (Tylenol). Protizánětlivé léky typu NSAID (například Ibalgin, Ibuprofen, Aspirin, Acylpyrin) by neměly být podávány, protože zvyšují pravděpodobnost krvácení.

Léky

Užívají se léky na horečku – acetaminofeny.

Bylinky

Pomohou byliny na snížení horečky, například květ bezu černého, borůvky.

Homeopatika

Na zmírnění příznaků lze užívat Eupatorium perfoliatum.

Domácí léčba a babské rady

Při mírnější formě nemoci je možné mírnit příznaky stejně jako u klasické chřipky, snižovat teplotu, zavodňovat organismus, hodně odpočívat. Při závažnější formě nemoci je vždy nutné dodržovat doporučení lékaře, nemoc může být velmi nebezpečná, proto není dobré ji podcenit.

Vyšetření

Diagnózu je někdy obtížné stanovit, nejprve se lékař řídí podle klinických příznaků, poté nařídí vyšetření krve, kde se zkoumají protilátky proti viru. V raných fázích nemoci nelze laboratorními testy nemoc rozpoznat, protilátky se objeví až po 5–7 dnech.

Možné komplikace

Komplikací může být myokarditida a poškození zraku či srdce. Nemoc může být i smrtelná.

Prevence

Prevencí je zejména ochrana proti komárům v rizikových oblastech – repelenty, sítě, dlouhé rukávy a nohavice.

Kdy jít k lékaři

Při vysokých horečkách, průjmech, velkých bolestech svalů, krvácení z jakéhokoliv tělního otvoru bez důvodu, při hromadění tekutiny v břiše. Zejména pak po pobytu v rizikových zemích.

Zdroj informací je z:https://www.mojezdravi.cz/nemoci/horecka-dengue-1939.html