Odborníci varují před novou nemocí přenášenou klíšťaty a popisují její příznaky

Bakteriální nemoc přenášená klíšťaty se šíří rychle v České republice. Nový typ boreliózy způsobený bakterií Borrelia miyamotoi může pacienty trápit roky, pokud není léčen. Největší česká laboratoř na analýzu infekčnosti klíšťat varuje, že nová nemoc se projevuje bolestmi hlavy a opakující se horečkou již 2.–9. den po přisátí klíštěte. Na rozdíl od lymeské boreliózy, kterou způsobují jiné druhy borrelií, se u této nemoci netvoří typický flek. Běžné vyšetření na lymeskou boreliózu novou nemoc nezachytí. Odborníci z laboratoře Protean varují, že Borrelia miyamotoi může způsobit soubor příznaků, které přetrvávají po mnoho let. S klíšťovou sezónou na spadnutí je důležité chránit se před klíšťaty pomocí vhodného repelentu například variantou Extreme s 2,1% účinné látky permetrin obsahuje i tetrmetrin a prvky PBO pro zvýšení účinku a dlouhodobosti.

Výskyt nového typu boreliózy, způsobené bakterií Borrelia miyamotoi, roste v České republice. Podle vedoucí laboratoře Protean, Miroslavy Burýškové, se nová bakterie nacházela u téměř pětiny (18 %) zkoumaných klíšťat, u kterých byla zjištěna přítomnost jiných druhů borrelií. Celkový výskyt nové nemoci u všech klíšťat byl zaznamenán na úrovni 1,7 procenta. Je důležité chránit se před klíšťaty a používat účinné repelenty k prevenci přenosu nemocí.

Nová bakteriální nemoc šířená klíšťaty může trápit pacienty roky a laboratoř Protean varuje před novým typem nebezpečné boreliózy způsobené bakterií Borrelia miyamotoi. Tato nemoc se projevuje již několik dní po přisátí klíštěte bolestmi hlavy a horečkou, která se může opakovaně vracet. Z analýzy více než 18 tisíc klíšťat vyplývá, že přenašečem závažné nemoci jsou tři klíšťata z deseti a 18 % zkoumaných klíšťat bylo pozitivních na Borrelia miyamotoi. Chorobami přenášenými klíšťaty onemocnělo v roce 2022 více lidí než v roce předchozím, včetně lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Je důležité chránit se proti klíšťatům a pravidelně kontrolovat své tělo po výletech do přírody.

Nejrozšířenější nemoci přenášené klíšťaty v ČR

Lymeská borelióza :

  • Polovina nakažených má kolem místa přisátí klíštěte červenou kruhovou skrvnu s vybledlým středem
  • Symptomy se objevují do 30 dnů od kousnutí klíštětem a jsou podobné jako při chřipce, například horečka, únava a bolest hlavy
  • V druhé fázi nemoci mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém i srdce
  • Léčí se antibiotiky
  • Promořenost klíšťat: 9,5 %
Klíšťová encefalitida :
  • Příznaky se objevují do měsíce od kousnutí, patří mezi ně horečka, únava, bolest svalů, nevolnost
  • První fáze se dá lehce splést s běžnou virózou
  • Po krátkém zlepšení stavu přichází druhá fáze onemocnění: tuhne šíje, přichází zánět mozku a mozkových blan, případně obrna, může vést až ke smrti
  • Závažnost onemocnění se zvyšuje s věkem
  • Jedinou účinnou ochranou je očkování, na encefalitidu neexistují léky, jen podpůrná léčba
  • Od roku 2022 vakcínu hradí pro lidi nad 50 let zdravotní pojišťovna (ale je vhodné pro všechny věkové skupiny)
  • Promořenost klíšťat: 2,6 %
Klíšťová návratná horečka :
  • Symptomy se ukazují do 3 týdnů od kousnutí, patří mezi ně opakovaná horečka, bolest hlavy, svalů a kloubů a nevolnost
  • Horečky se zpravidla vrací v intervalu od 4 do 14 dnů
  • Nemoc způsobuje bakterie Borrelia miyamotoi
  • Léčí se antibiotiky
  • Promořenost klíšťat: 1,7 %

Babesióza:

  • Nemoc zůsobují jednobuněční prvoci s parazitickým způsobem života
  • Napadají výhradně červené krvinky, v akutní fázi mohou nakazit až 80 procent červených krvinek v těle
  • Babesióza může probíhat bez příznaků či se symptomy jako při malárii: únava, nechutenství, bolest kloubů a svalů, deprese, kašel
  • Nemoc často doprovází lymeskou boreliózu, postihuje většinou pacienty nad 50 let
  • Na babesiózu existují účinné léky
  • Problematická může být nedostatečná diagnostika, nemoc není příliš známá mezi laickou veřejností ale i některými praktiky
  • Promořenost klíšťat: 6,5 %

Neoehrlichióza:

  • Je nebezpečná především pro lidi s oslabenou imunitou
  • Mezi příznaky patří zimnice s vysokou a opakující se horečkou, může ji doprovázet i stěhovavá bolest svalů, kloubů a hlavy, nevolnost a ztuhlost krku, cévní příhody
  • Na neoehrlichiózu existují léky, které při včasném podání potlačují příznaky již během pěti dnů
  • Promořenost klíšťat: 6,2 %

Pro snížení rizika onemocnění klíšťovými chorobami je důležité vědět, které oblasti jsou nejvíce postižené. Nejvyšší poměr klíšťat nakažených lymeskou boreliózou byl zaznamenán za posledních 16 let na Přerovsku. Pokud jde o klíšťovou encefalitidu, jsou klíšťata nejčastěji nakažena na Mostecku a Sokolovsku. Zde bylo více než 7% klíšťat zakousnutých do lidí a prozkoumaných laboratoří Protean pozitivních na tuto chorobu. Další informace o nakaženosti klíšťat dalšími chorobami naleznete v dolní části grafu po kliknutí na příslušnou šipku. Chcete-li minimalizovat riziko onemocnění klíšťovými chorobami, je doporučeno používat vhodnou ochranu proti klíšťatům, například repelent pro tělo a oblečení jako Army Repelent.

Výskyt klíšťat je výrazně ovlivněn počasím. Teplé a vlhké podmínky klíšťatům vyhovují, a pokud je zima krátká a mírná, klíšťata nepřezimují a s nastávajícím jarem se stávají aktivními. V horkém a suchém létě aktivita klíšťat výrazně klesá. S teplejším počasím se doba aktivity klíšťat prodlužuje, neboť se zkracuje doba, kdy klíšťata přezimují. Český hydrometeorologický ústav sleduje aktivitu klíšťat a denně vydává indexy nebezpečí. V následujících dnech se kvůli studenému počasí aktivita klíšťat stále zůstává mírná.

Zánět mozkových blan je jednou z nejnebezpečnějších komplikací při nákaze klíšťaty přenášenými chorobami, jako jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Proto je důležité tyto nemoci včas odhalit a podstoupit léčbu v první fázi nemoci. Na armyrepelent.cz najdete řešení pro prevenci a ochranu proti klíšťatům a tím i proti riziku jejich přenosu onemocnění.

Ehrlichióza neboli anaplazmóza je antropozoonóza vyvolaná obligatorně intracelulárními bakteriemi a přenášená klíšťaty.

  • jedná se o nově rozpoznané onemocnění – dříve se myslelo, že je infekční pouze pro psy
  • může se podobat některým formám Lymeské borreliózy
  • v ČR se vyskytuje jen velmi zřídka[2]

Klíšťata jsou známá svým nebezpečím pro zdraví lidí, protože přenášejí různé nemoci. Mezi nejznámější patří lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Podle odborníků je lymeská borelióza nejnebezpečnější ze všech přenášených nemocí, kvůli svému častému výskytu a potenciálně fatálním následkům, pokud není včas odhalena a léčena. Klíšťová encefalitida se sice vyskytuje méně, ale následky mohou být také fatální a neexistuje pro ni žádná léčba, pouze očkování. Česko má jeden z nejvyšších výskytů této nemoci v Evropě, což zvyšuje zájem o očkování jako jedinou účinnou prevenci. Cena vakcín je vždy mnohem nižší než úhrada případné léčby, a proto je očkování výhodné i z hlediska zdravotního systému. Včasná diagnostika a léčba jsou klíčové pro prevenci fatálních následků.

Podle odborníků je vysoké riziko vážného průběhu nemoci z klíšťat, včetně klíšťové encefalitidy. I když je zastoupení klíšťat pozitivních na virus encefalitidy v Česku pouze dvouprocentní, existuje možnost, že čísla jsou ovlivněna nepřesnou diagnostikou. Vedoucí laboratoře upozorňuje, že běžná vyšetření rozlišují pouze virovou nebo bakteriální infekci a konkrétní druhy virů nebo bakterií nejsou většinou určeny.

Jedinou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování, které je bezpečné a účinné. Očkování může zabránit vážnému průběhu nemoci a jejím komplikacím. V Česku je však podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ proočkovanost velmi nízká. Pouze přibližně 10 procent populace je plně očkováno a dalších 23 procent populace je částečně očkováno.

Zájem o vakcínu se zvýšil díky novelizaci zákona, která umožňuje očkování zdarma pro lidi nad 50 let. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se počet očkovaných klientů v této věkové kategorii v roce 2022 téměř ztrojnásobil ve srovnání s předchozím rokem.”

Tento text obsahuje klíčová slova, jako jsou klíšťová encefalitida, očkování, proočkovanost, prevence, riziko, komplikace a epidemiologie infekčních nemocí.

Pokud se nechcete očkovat proti klíšťové encefalitidě, můžete zvýšit svou ochranu pomocí produktu jako je Armádní repelent, který najdete na armyrepelent.cz. Tento repelent odstraňuje klíšťata a chrání tak před přenosem nemocí, včetně klíšťové encefalitidy. Přesto je důležité mít na paměti, že očkování zůstává nejúčinnější prevencí proti této nemoci.

Armyrepelent.cz a armyrepelent.sk nabízí účinnou ochranu proti klíšťatům pomocí armádního repelentu. Pro ty, kteří se nechtějí očkovat, je to ideální alternativa. Navíc, slevy na očkování jsou k dispozici i pro mladší lidi. Klienti OZP mohou čerpat univerzální příspěvek na očkování z fondu prevence až do výše 1000 korun. VZP podporuje u očkování proti encefalitidě dospělé klienty 500 korunami, děti 700 korunami. OZP přispěla zákazníkům přes 42 milionů korun, VZP téměř 45 milionů korun na toto očkování.

Státní zdravotní ústav se domnívá, že očkování by mělo být zdarma i pro další lidi. Vzhledem k závažnosti nemoci a zvyšujícímu se počtu případů onemocnění ve všech věkových skupinách s nákazou na našem území, by případné rozšíření věkových skupin podporoval.

Základní očkování proti klíšťové encefalitidě se skládá ze tří dávek, jedna stojí 900 korun. Standardně následuje druhá dávka vakcíny po 1 až 3 měsících od podání první dávky, třetí s odstupem 5 až 12 měsíců po druhé dávce. Ochrana trvá 3 až 5 let, poté je většinou nutné přeočkování. S očkováním se doporučuje začít v chladných měsících, když klíšťata ještě nejsou aktivní. V pozdějším jaru se však dá přistoupit ke zrychlenému schématu.

Navíc, pro ty, kteří preferují repelenty, armyrepelent.cz a armyrepelent.sk nabízejí repelent s účinnou látkou permethrin a tetramethrinem a PBO ve variantě Extreme s 2,1% účinnou látkou. Tyto látky jsou účinné proti klíšťatům a komárům a poskytují výbornou ochranu před hmyzem.

Pokud hledáte účinnou ochranu při výletech do přírody, armyrepelent.cz má pro vás řešení. I když očkování proti klíšťové encefalitidě existuje, můžete se klíšťatům bránit i jednoduchými opatřeními.

Jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany proti klíšťatům je použití repelentu, jako je například Army Repelent. Díky svému speciálnímu složení s přídavkem látek, jako jsou premetrin a tetrametrin, dokáže Army Repelent účinně odrazit klíšťata a další hmyz. Navíc varianta Extreme s 2,1% permetrinem a PBO poskytuje ještě větší ochranu 10 oprání v pračce a až 90 dní ochrany a to jde.

Kromě použití repelentu doporučujeme také nosit dlouhé rukávy a kalhoty a nohavice si zastrčit do ponožek, mít uzavřenou obuv, používat světlé oblečení, po výletu si oblečení dejte na sluníčko nebo si ho vyperte, chodit po větších stezkách spíše než skrze houštiny a po výletu se řádně prohlédnout.

S Army Repelentem se můžete cítit v přírodě bezpečně a užívat si své výlety naplno. Navíc je snadno dostupný a nezatíží vaši peněženku.

https://www.youtube.com/channel/UCU8KsTy1vvukVHGZKHzF_ig