Zabijáci u vás doma : vodu vstřebávají povrchem svého těla

  • Jaké škodliviny na nás v domácnosti číhají?
  • Jaké potíže nám mohou způsobit?
  • Co jsou vlastně zač?
  • Jak proti nim můžeme bránit sebe a svou rodinu?
  • Pár užitečných rad na závěr

Na tyto otázky odpovíme zde. I když jak se může zdát mnoho z vás jistě ví, že náš armádní repelent je ideální na outdoor aktivity, ale další pozitivní stránkou tohoto prostředku je i dlouhotrvající ochrana a to 21 až 90 dní po nástřiku prostoru, materiálu podle typu zakoupené koncentrace army repelentu. U vyšší koncentrace (extreme) je prokázána ochrana na oděvech i déle než 1 rok, díky máčení po dobu 6-8 hodin v lázni varianty extreme. U tohoto typu impregnace je ochrana oděvů 25 až 50 oprání v pračce jak uvádí armádní manuál a koneckonců i štítky na originálních maskáčích americké armády od ACU po OCP škorpion.Touto impregnací se však zde zabývat nebudeme, protože jsme ji již zmínili v minulých článcích.

Aktuálně nabízíme dvě varianty a to Vietnam US Army repelent s konc. od 0.6 do 0,9% a variantu Extreme která má  1,5 až 2 %.

Naši členové a zákazníci, kteří u nás nakoupili během tohoto roku mají stále nárok na slevu -13% po zadání kupónu do konce roku 2022.Tuto výhodu můžete získat i vy kdo jste na našem e-shopu poprvé, zakoupením jedné z variant.

Lékařka Haindlová jako opatření proti roztočům doporučuje především důkladné vyčistění lůžka, použití spreje na hubení roztočů a praní lůžkovin každé tři týdny.

Bavíme se o miniaturních parazitech roztočích.

Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců. Obecně jsou velmi malí (80 μm–1 mm), některé druhy však dosahují délky až 2 cm. Mezi pavoukovci jsou výjimeční způsobem obživy – zatímco všechny ostatní řády se živí dravě, mezi roztoči nalezneme i saprofágy a parazity. Mnoho lidí trpí různými alergiemi, hlavním alergenem domácího prachu jsou právě roztoči. Roztoči a jejich výměšky představují pro alergiky a přecitlivělé osoby velké zdravotní riziko. Roztoče nacházíme v kobercích, čalouněném nábytku, plyšových hračkách a především v našem lůžku a lůžkovinách, kde mají ideální vlhkost, teplo a dostatek obživy. Roztoči se živí z 85 % kožními šupinami, ale také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. A zdrojem přísunu vody je pro ně okolní vlhkost. Roztoči vodu nepijí, ale vstřebávají ji povrchem svého těla. Dospělí roztoči D. pteronyssinus a D. farinae přežívají za vhodných podmínek několik týdnů. V tomto časovém období se páří 3×–4×. Jsou sexuálně dimorfní (oboupohlavní). Samička za svůj život naklade 40–80 vajíček. Než dosáhne nový jedinec dospělosti a pohlavní zralosti, prochází pěti stádii: vajíčko, larva, protonymfa, trionymfa, dospělý jedinec. Tento vývojový proces trvá 23–30 dní.

Věda, která se zabývá studiem roztočů, se nazývá akarologie.

Taxonomie

Vzhledem k druhové, ekologické a morfologické rozmanitosti je taxonomie roztočů složitá a prošla četnými taxonomickými revizemi a patrně jimi bude procházet i v budoucnu po dalších fylogenetických analýzách. Analýzy ukazují na monofyletismus roztočů a pavoukovců.[1]

Popis

Roztoči se vyznačují nečlánkovaným tělem nepatrných rozměrů. Typicky dosahují velikosti od 0,1 do 20 mm. Jejich chelicery jsou tříčlánkové a klepítkovitě zakončené nebo pouze jehlicovité. Často u nich dochází k redukci nohou, takže u nich neplatí, že jich musí mít striktně osm (existují i druhy roztočů, které mají jen dva páry nohou – např. vlnovníkovci).

Vývoj

Roztoči prodělávají nepřímý vývoj. Z vajíčka se líhne larva, která má tři páry nohou, zpravidla nemá vzdušnice a průduchy a dýchá celým povrchem těla. Po prvním svlečení se objevuje čtvrtý pár nohou a vzdušnice (pokud se vzdušnice vyskytují i u dospělců daného druhu). Roztoč se po prvním svleku označuje jako nymfa a může se svlékat ještě dvakrát, takže mohou vznikat tři stupně nymf – protonymfa, deutonymfa a tritonymfa. U nymf se zpravidla ještě nevyskytuje pohlavní otvor, který se vytváří u dospělce až po svlečení posledního stupně nymfy. U několika druhů je známa partenogeneze nebo ovoviviparie.

Význam

Mezi roztoče patří řada obtížných parazitů živočichů, rostlin i člověka. Roztoči způsobují parazitární onemocnění (parazitózy), jako je například sarkoptóza, cheyletiellóza, demodikóza (trudníkovitost). Mnoho druhů žije synantropně, mnoho druhů dravě či saprofágně. Někteří roztoči mohou být mezihostiteli cizopasníků hospodářských zvířat. Jiné druhy jsou užitečné, protože jsou půdotvorci nebo dravci – přirození bioregulátoři. Roztoči, vyskytující se v obytných prostorách, a jejich výkaly jsou častými původci alergií (alergeny).[2]

Roztoči v Česku

Na území Česka se vyskytují čtyři podřády:

Roztoči v lůžkovinách a nábytku

Roztoči jsou v lidských obydlích známými a stálými hosty. Živí se organickými zbytky jako šupinky z lidské kůže a pouhým okem jsou pro nás neviditelní. I přes svou velikost však mohou ohrožovat naše zdraví, jelikož jejich výkaly obsahují silný alergen.

„Roztoči jsou jednou z příčin různých onemocnění jako například opakované infekce dýchacích cest, průduškové astma, chronický kašel, chronická rýma s nosní neprůchodností, zánět vedlejších dutin nosních, chronický zánět spojivek, atopický ekzém, kopřivky a vzácněji astmatické záchvaty,“ uvedla pro iDNES.cz lékařka Blanka Haindlová.

K životu potřebují roztoči vlhkost a odumřelé kožní buňky z našich těl. Proto jsou pro ně ideálním místem k životu postele, matrace, polštáře, lůžkoviny, čalouněný nábytek a koberce. Roztoči přežívají a reprodukují se nejlépe právě v matracích a lůžkovinách, neboť vlhkost a teplo lidského těla zde přetrvává až několik hodin.

Bohužel nelze nijak zabránit tomu, aby se roztoči usadili v našich domovech, můžeme však omezit jejich negativní dopad na naše zdraví. Lékařka Haindlová jako opatření proti roztočům doporučuje především důkladné vyčistění lůžka, použití spreje na hubení roztočů a praní lůžkovin každé tři týdny.

„Roztoči se množí se stoupající vlhkostí vzduchu na 60 až 80 procent. Vlhkost vzduchu pod 50 procent roztoči nesnášejí. Optimální teplota je pro ně 25 až 27 stupňů. Mráz a teplota nad 50 stupňů je hubí,“ dodala lékařka.

Chemikálie v podlahových krytinách

Předělávání a vylepšování obydlí je většinou vzrušující a radostná událost, která nám však může přivodit bolest hlavy. A to nejen kvůli stresu ze samotné renovace, ale také pokud si pořídíte nový koberec nebo linoleum.

„PVC v linoleu nebo na rubu koberce totiž obsahuje změkčovadla ftaláty, která se uvolňují do ovzduší a mohou vyvolat bolesti hlavy a nevolnost. Zdravotní problémy však mohou způsobit i chemikálie ve vlasu koberce,“ píše server lifespan.com.

Vlněné koberce se často ošetřují permethrinem i proti molům. Důležitá je koncentrace, permethrin je syntetická organická sloučenina používaná jako insekticid, akaricid a repelent, která může způsobovat nevolnosti a časté bolesti hlavy, ve vážnějších případech pak potíže se sliznicemi či poruchy imunitního systému. EPA (US Environmental Protection Agency) proto nabízíme jen povolené koncentrace max.2%  ke kterým máme přístup.Účinná složka repelentu je schválena od roku 2009 EPA a byla testována již od 70.let za doby války ve vietnamu, studie neprokázali negativní vliv na člověka, vždy se hovoří o “pravděpodobnosti””možnosti”.Permetrinem jsou ošetřovány uniformy i britské armády, které jsou nošeny několik hodin denně, několik dní, roků na pokožce, myslíte si že by to bylo legitimní aby vojsko nosilo oděvy po kterých onemocní ? V USA si můžete nechat oděvy zaslat podle váhy přímo k impregnaci a to zde : https://www.insectshield.com/pages/insect-shield-your-clothes

Rozpouštědla obsažená v lepidlech na koberce mohou vyvolat kašel, bolest hlavy, pálení očí a podráždění sliznic a kůže. Koberce do menších místností není zapotřebí přilepovat celoplošně, bohatě postačí přichytit koberec lepící páskou nebo přitlouct hřebíčky. Pokud se lepení vyhnout nemůžete, vybírejte si lepidla s nízkým obsahem rozpouštědel.

Lékařka Haindlová raději doporučuje koberce z domácnosti úplně odstranit.

„Jednak se tam udržuje velké množství roztočových alergenů a zátěžové lepené koberce obsahují též toxickou látku formaldehyd. Jinak je nutné časté vysávání vysavačem vybaveným hepa filtrem a zdvojenými stěnami sáčků.“

Plísně v koupelně či ve sklepě

Je vaše koupelna, skříň nebo sklep cítit starým plesnivým zápachem? Pak máte co dělat s plísní. Výtrusy plísní se cítí jako doma na vlhkých tmavých místech a v takových podmínkách mohou vyrůst během 24 až 28 hodin. Plíseň se může rozmnožit prakticky na jakémkoli povrchu jako dřevo, bavlna, papír a mnoho dalších.

Plísňové výtrusy mohou způsobit astma a s ním spojené příznaky jako kašel, kýchání, sípání, ucpaný nos nebo rýmu, svědění, slzení očí a ucpané dutiny. Plíseň má obvykle černou, hnědou, žlutou, bílou, růžovou nebo zelenou barvu a většinou roste v kruhových vzorech na zdích sklepa, kobercích, skříních, dveřích, spodcích a zádech nábytku, které stojí ve vlhkých prostorech.

Boj proti plísním je často běh na dlouho trať. Lékařka Blanka Haindlová radí udržovat doma vlhkost vzduchu mezi 40 až 50 procenty a teplotu kolem 23 stupňů. Doktorka Haindlová dále doporučuje pravidelně větrat, a to zejména při vaření, koupání a mytí podlah.

Léky a čistící prostředky

Pokud máte v domácnosti děti, měli byste být zvláště opatrní s uskladněním léků. Některé léky mohou být velmi lákavé pro batolata a děti předškolního věku, jelikož mohou kvůli zajímavému tvaru a barvě vypadat jako bonbony. Léky by nikdy neměly být položeny jen tak na stole, na polici, v kabelce, na nočním stolku či na pracovní desce. Vždy je umístěte na místa, kam děti nemohou dosáhnout, a skřínku uzamkněte.

Rovněž se ujistěte, že všechny lahvičky s léky mají bezpečnostní víčka, která se nedají otevřít pouhým pootočením. Velkou chybou mnohých rodičů je také nazývat některé léky bonbonem, když potřebují, aby je nemocné dítě pozřelo.

V každé domácnosti se nachází mnoho dalších nebezpečných látek, které by v případě polknutí mohly způsobit vážné problémy. Mezi nejobvyklejší produkty, které děti spolknou, patří čistící gely do záchodu, chlor, leštidlo na nábytek, čistící prostředky a odstraňovače rzi.

Většina lidí uskladňuje tyto prostředky pod kuchyňským dřezem nebo pod koupelnovým umyvadlem, ale pravidlem číslo jedna v domácnosti s dětmi je uskladňovat tyto chemikálie na vysokých policích nebo v uzamykatelných skříňkách.

 

 

Čím se živí?

Jak už název napovídá (dermatophagoides znamená v doslovném překladu „kožojed“), roztoči se živí zejména drobnými částečkami kůže, ale také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami.

Jak je roztoč velký?

Měří cca 420 tisíc nanometrů. Alergii nevyvolává roztoč, ale jeho alergen (exkrement), ten má pouze okolo 1000 nm.

Jak dlouho žije?

Životní cyklus roztočů je poměrně krátký ( 2- 4 měsíce), ale produkce jejich exkrementů (alergenů) je 200x vyšší než je jejich hmotnost. Ideální podmínky pro jejich život je teplota mezi 22 – 26 °C, nedostatek světla a vlhkost 60 – 80%. Tím, že snížíte teplotu, ale roztoče nezabijete, zabíjí je až mráz, či teploty nad 55 °C.

Kde najdeme roztočů nejvíce?

V matracích postelí najdeme jednoznačně největší množství roztočů. Roztoči v nich našli dokonalý ráj, v matracích jich je až 2 miliony a novou matraci dokážou obydlit do plného množství během půl roku. 10 % hmotnosti z několik let staré přikrývky můžou tvořit těla živých či mrtvých roztočů a jejich exkrementů.

 

Množství přítomných roztočů bohužel téměř nezáleží na materiálu z něhož jsou matrace, polštáře a přikrývky vyrobeny, ale na jejich stáří a pravidelném praní při min. 60°C a důkladném vysušení. I při pečlivé údržbě nedochází k vyhubení roztočů, ale jen ke krátkodobému zlepšení.

Paradoxně se může častým praním alergie zhoršit, suší-li se lůžkoviny uvnitř v bytě, neboť stoupající vlhkost vzduchu znásobí počet roztočů žijících mimo lůžkoviny, dobře se také daří i plísním. Jediná ochrana je zamezit roztočům vnik do lůžkovin, a to protiroztočovými povlaky, protiroztočovými polštáři a přikrývkami, či prostěradlem a povlečením z nanobavlny.

Proč jich je tolik?

Ačkoliv jsou roztoči nedílnou součástí přírody, člověk se s ním dříve nedostával tolik do kontaktu, jako dnes. Přemnožení roztočů bránil nejprve kočovný způsob života, poté různé druhy často obměňovaných „pramatrací“ (slamníky…). Problém nastal v podstatě nedávno v souvislosti se stávající podobou a kulturou bydlení.

Jak proti roztočům bojovat?

Nástřik na matrace, gauče, koberce (po vysátí),ochrana je schopna zabíjet tyto parazity i 3 měsíce.Následně doporučujeme klasické vyprání nejen lůžkovin, vše záleží na intervalu vašeho praní. Jsou případy kdy se mění lůžkoviny i po 3 dnech. Armádní repelent je schopen chránir po dobu 6 oprání u varianty Vietnam US a až 10 oprání u varianty extreme. Jedno balení je schopno pokrýt až 25m2 plochy.

Jestliže trpíte alergiemi, nebo vaše dítě doporučujeme ošetřit pohovku, podlahu, vybavení pokoje jako jsou záclony, PC židle atp. Zaschnutí trvá od 60 do 120 minut v závislosti na teplotě a ventilaci.

Nestříkejte na nádobí a vybavení které je v kontaktu s potravinami.Lidskou kůží se nevstřebává a nebyla prokázána karcinogenita pro člověka žádnou ze studií viz. naše předchozí články a odkazy na instituce.

Neimpregnujte v místech kde se nacházenjí kočky, akvária, pokud máte akvárium je nutné zabránit aby se areosol dostal do sytku s vodou v akváriu. Odkrytí je možné po 30 minutách po impregnaci a krátkému vyvětrání místnosti (10minut).

U lůžkovin je výhodou (matrací) že je impregnace povrchová a lokální, prát a chemicky čistit matraci je trochu oříšek, ačkoliv tímto ošetřením zajistíte bezpečný prostor i bez chemického čištění. Používá se nejen v ubytovacích službách jako ochrana před štěnicemi, rybenkami, moly, blechami či vší. Ale je hojně využíván americkou i britskou armádou k ochraně osob a vybavení.

Tento armádní repelent je vhodný kromě primárního účelu také i jako zmíněná ochrana v domácnosti. Koncentrace 5% se používají v lékařství jako součást mastí proti zákožce svrabové  a vším, je také součástí veteerinárních přípravků proti blechám u psů a zvířat krom koček a vodních organismů.

Pokud jste milovníci přírody, určitě oceníte nejen jeho účinek na oblečení, ale nyní můžete využít i jiné výhody které v sobě má pro ochranu vnitřních prostorů.

Případné dotazy posílejte pomocí kontaktního formuláře nebo přes web-chat, pokud je podpora off-line zanechte váš e-mail pro odpověď.