DEET vs. Permethrin – často kladená otázka | Armyrepelent.cz

Obě složky jsou součástí mnoha repelentních přípravků jak na českém tak zahraničním trhu.

Tyto dvě látky proti klíšťatům mají své výhody a nevýhody, pokud jde o ochranu i před klíšťaty.

Nejprve špatná zpráva: Jakýkoli osobní ochranný prostředek proti klíšťatům nemusí být 100% účinný. Proto je tak kritické dělat kontrolu na klíšťata každý den, když jste vystaveni klíšťatům, říká Neeta Connally, Ph.D., ředitelka Laboratoře pro prevenci onemocnění přenášených klíšťaty na Western Connecticut State University.

Dobrá zpráva: Dvě látky – deet a permethrin – mohou významně přispět k ochraně a použití alespoň jedné z nich je lepší než nepoužít nic. Deet odpuzuje klíšťata a permethrin je dokáže na dotek znehybnit, zabít. Agentura pro ochranu životního prostředí tvrdí, že pokud jsou použity podle pokynů, oba jsou bezpečné.

Zde je, co výzkum říká o výhodách a nevýhodách každé z nich.

Historie DEET:

Používání DEET bylo vyvinuto Armádou USA po zkušenostech z bojů v džungli během druhé světové války. Původně byl DEET testován jako pesticidzemědělství, do vojenského použití se dostal v roce 1946 a do civilního 1957. Používal se během bojů ve Vietnamu a v jihovýchodní Asii.[2]

Historie Permethrinu:

Permethrin byl poprvé zaregistrován s agenturou pro ochranu životního prostředí Spojených států (U.S. EPA) v roce 1979 a byl opětovně zaregistrován v roce 2006.Permethrin je insekticid z rodiny pyrethroidů. Pyrethroidy jsou syntetické chemické látky, které působí podobně jako přírodní extrakty z květu chryzantémy. Permethrin se používá na kontrolu hmyzu v mnoha oblastech. Výrobky obsahující permethrin mohou být použity v programech veřejného zdraví pro kontrolu komárů. Mohou být použity na potravinových a krmných plodinách, na okrasných trávnících, na hospodářských zvířatech a domácích mazlíčcích, v budovách a na oblečení. Permethrin může být také použit na místech, kde se s potravinami manipuluje, například v restauracích.

Účinky na člověka, zdraví : DEET

Výrobci produktů s DEET doporučují, aby se tyto výrobky nepoužívaly pod oblečením nebo na poškozenou kůži; přípravek se má navíc smýt, pokud už není potřeba jeho účinek.[13] DEET může způsobovat podráždění,[5] vzácně i kožní reakce.[13]

Při dlouhodobém dycháním aerosolů DEET začíná na postiženého doléhat únava, zmatenost, CNS deprese, či panické ataky. Poté může mít postižený problémy s dýcháním, koordinací těla a následné křeče, ty byly sledovány nejčastěji. Po skončení křečí začíná nauzea velká únava znova deprese a přehnaně nízký tlak.

V rozhodnutí o opětovné registraci (RED) americké EPA je uváděno 14 až 46 případů výskytu křečí, které byly potenciálně spjaty s DEET; čtyři případy byly smrtelné. EPA tvrdí, že „to vypadá, že některé případy jsou zřejmě spjaty s toxicitou DEET“. Podle pozorování však DEET používá 30 % populace USA a tedy pravděpodobný výskyt křečí je zhruba jen jeden případ na 100 milionů uživatelů.[14]

The Pesticide Information Project of Cooperative Extension Offices na Cornell University uvádí, že „zaměstnanci Národního parku Everglades vystavení masivní expozici DEET trpěli nespavostí a poruchami nálady a kognitivních funkcí mnohem častěji než jejich méně exponovaní kolegové“.[15]

Při používání podle návodu byly výrobky obsahující 10 až 30 % DEET shledány Americkou akademií pediatrů bezpečné pro použití u dětí i dospělých, doporučuje se však nepoužívat DEET u dětí do dvou měsíců věku.[13]

Při reevaluaci v roce 2002 zakázalo kanadské ministerstvo zdravotnictví prodej repelentů (určených pro použití na člověka) s obsahem více než 30 % diethyltoluamidu. Úřad doporučuje, aby se produkty s DEET používaly u dětí od 2 do 12 let, jen pokud je koncentrace 10 % nebo méně a repelent se aplikuje nejvýše třikrát denně; u dětí od šesti měsíců do dvou let by se měl přípravek aplikovat maximálně jednou denně. U dětí do 6 měsíců by se tyto přípravky neměly používat vůbec.[16][17]

Nedávno se ukázalo, že diethyltoluamid inhibuje aktivitu acetylcholinesterázy, a to u hmyzu i u savců.[18] Tento enzym působí hydrolýzu neurotransmiteru acetylcholinu a hraje proto důležitou roli v ovládání svalů neurony. Mnoho insekticidů se používá právě pro jejich schopnost blokovat tento enzym, což vede k nadměrné akumulaci acetylcholinu na synaptické štěrbině a následkem toho k nervosvalové paralýze a smrti udušením.[19] DEET se běžně používá v kombinaci s insekticidy a má schopnost zvyšovat toxicitu karbamátů,[20] třídy insekticidů, které právě blokují acetylcholinesterázu. Tato zjištění přinášejí důkaz, že kromě účinků na čichový systém, působí DEET i na CNS hmyzu a že se jeho toxicita kombinací s jinými insekticidy zvyšuje.

Účinky na člověka, zdraví : Permethrin

Permethrin je extrémně toxický pro ryby. V blízkosti vodních zdrojů je potřeba při používání přípravků s permethrinem zvlášť velká opatrnost. Permethrin je velmi jedovatý i pro kočky[8]. Přípravky proti blechám a klíšťatům určené pro psy (a nesoucí takové označení) mohou u koček způsobit permethrinovou toxikózu. Permethrin má voskovou strukturu a pro potřebu postřiku se rozpouští pomocí denaturovaného nebo kosmetického lihu. V případě laické přípravy postřiku je třeba s ním zacházet velmi opatrně, neboť pevně ulpívá na textiliích i předmětech a těžce se z nich odstraňuje. Při dlouhodobějším kontaktu s ošetřenými textiliemi či předměty může lidem způsobovat silné alergické reakce, a pak nastává problém, jak permethrin z předmětů odstranit nebo zneutralizovat. Proto je z opatrnosti třeba začít raději se slabšími koncentracemi, např. max do 3 %. To představuje např. 10 ml permetrhrinu ve formě vosku na cca 350 ml lihu o koncentraci 96%. Z textilií lze permethrin odstranit důkladným vypráním při teplotě nad 60 stupňů, nebo alespoň důkladným vyvětráním a vystavením intenzivnímu slunci. Permethrin je EPA klasifikován jako pravděpodobný lidský karcinogen, a to na základě reprodukovatelných studií u myší krmených permethrinem, u kterých se vyvíjely nádory jater a plic[9]. Je podezření také na karcinogenní účinek na buňky nosní sliznice při inhalační expozici, protože byla pozorována genotoxicita na vzorcích lidské tkáně. Na játrech potkanů se zase při orální expozici častěji objevovaly přednádorové léze, což zakládá obavy z tohoto druhu expozice.Nebyla prokázána toxicita na člověku.Jsou součástí impregnace US a UK polních uniforem již od výroby a nebyly zaznamenány žádné potíže.

Obrázek: štítek uniformy OCP Scorpion – kliknutím zvětšíte.

Deet :

Deet je pro veřejnost k dispozici jako repelent pro klíšťata, komáry a další škůdce od roku 1957. V našich testech jsme zjistili, že je nejúčinnější. (Naše současné testování se zaměřuje pouze na komáry, ale minulé roky testování ukázaly, že repelenty, které dobře fungují proti komárům, obvykle fungují dobře i proti klíšťatům.)

Deet se ukázal jako tak účinný v odpudivosti klíšťat, že se často používá jako standard pro porovnání účinnosti novějších repelentů, říká Lars Eisen, Ph.D., výzkumný entomolog v oddělení vektorových onemocnění Centers for Disease Control and Prevention. Joan Muratore, vedoucí testovacího programu pro insekticidy u CR, říká: “Naše testování ukázalo, že deet poskytuje nejspolehlivější ochranu.”

Výhody

Je univerzální. Deet lze nanášet na kůži a oblečení (ale nemělo by se aplikovat pod oblečení) a existuje několik formulací, které se všechny jeví jako účinné. Zjistili jsme, že krémy, ubrousky a aerosolové spreje s 25 až 30 procenty deetu jsou účinné.

Drží klíšťata pryč. Klíšťata se nechtějí dotýkat kůže.

Permethrin:

Permethrin není jako deet aplikován přímo na kůži. Místo toho si můžete koupit oblečení, které je tímto repelentem ošetřeno(jen v USA jsou firmy které impregnují váš oděv). Můžete také ošetřit své vlastní oblečení, boty a outdoorové vybavení sprejem s permethrinem nebo je poslat do firmy, která je za vás ošetří. Armáda ho momentálně používá na uniformách k ochraně před všemi druhy hmyzu přenášejícího nemoci (nejenom klíšťaty).

Méně známý než deet. V nedávném národním zastoupení se s ním seznámilo pouze 14 procent Američanů. CDC však zveřejnila několik nedávných studií o jeho schopnosti likvidovat klíšťata.

Pozitiva
Vyžaduje málo aplikací. Podle výrobců i méně profesionálně ošetřené oblečení i po opakovaném praní stále likviduje klíšťata. Studie CDC z roku 2018 ukázala, že takové oblečení ztratilo po 16 praních a nošení 16 dní některou toxicitu pro klíšťata, ale stále klíšťata dráždilo, způsobovalo mnoho pádů a v laboratorních testech klíšťata z oblečení vypadávala. Oblečení, které si ošetříte sami, ztrácí svou toxicitu rychleji, ale mohou být stále několikrát vyprána, než budou potřebovat novou aplikaci.

Pohodlné. Mnoho lidí si raději obleče oděvy předpřipravené s permethrinem ošetřené kalhoty, košili a boty, než aby se ujistili, že sprejem pokryli všechnu odkrytou kůži, kdykoliv jdou ven. Eisen poznamenává, že to je jeden z důvodů, proč se CDC soustředí na studování toho, jak klíšťata reagují na permethrinem ošetřené oblečení.

Negativa
Vyžaduje plánování. Pokud si ošetřujete své vlastní oblečení a výbavu, doporučuje se, aby jste je k ošetření odnesli ven, abyste se vyhnuli inhalaci. Oblečení by mělo být zcela suché, než si ho obléknete, což může trvat 2 až 4 hodiny.To je veškeré negativum krom toho, že je toxický pro vodní organismy a kočky.

Může být drahé. Ošetřené oblečení.Používá se i na pejsky, na obojky, oblečky, na srst jako nenahraditelná ochrana před blechami, klíšťaty komáry a dalším více než 55 druhům hmyzu.

Z tohoto poznatku nelze jednoznačně vyvodit, že by bylo používání permetrinu zdravější než používání DEETu. Obě látky jsou podle agentury EPA bezpečné, pokud jsou použity podle pokynů, ale mají své výhody a nevýhody. Zatímco DEET lze aplikovat přímo na kůži a poskytuje účinnou ochranu proti klíšťatům, musí se používat opakovaně a může být škodlivé pro člověka a určité tkaniny. Na druhé straně permetrin nelze aplikovat přímo na kůži,(pouze v případech svrabu, vší) ale může být použit na oblečení a jiných věcech, což může být pro některé uživatele pohodlnější a poskytuje dlouhodobou ochranu proti klíšťatům. Permetrin je také toxický pro kočky, takže je nutné při jeho používání být opatrný v domácnostech s kočkami. Celkově platí, že bez ohledu na to, kterou látku si vyberete, je důležité používat ji správně a pravidelně kontrolovat pokožku a oděv na přítomnost klíšťat.

Zde jsou hlavní výhody permetrinu:

  • Nepotřebuje častou aplikaci. Permetrin je aplikován pouze na oblečení a další vybavení, které poté poskytuje ochranu proti klíšťatům po mnoho praní.
  • Poskytuje širokou ochranu. Permetrin není účinný pouze proti klíšťatům, ale také proti široké škále jiných hmyzích škůdců, jako jsou komáři, blechy, vosy a další.
  • Méně potenciálních vedlejších účinků. Permetrin není aplikován přímo na kůži a zpravidla nezpůsobuje podráždění nebo alergickou reakci, kterou někdy způsobuje aplikace deetu.
  • Pomáhá snižovat riziko nákazy nemocemi přenášenými klíšťaty. Permetrin pomáhá ochránit před nákazou nemocemi jako Lymeova borelióza a klíšťová encefalitida, které jsou přenášeny klíšťaty.

 

Nabízíme balení po 500 ml s koncentrací 0,7 až 1% podle šarže z dovozu a balení 1000ml, také silnější 2,1% balení o objemu 500ml. Balení o objemu 500ml obvykle pokryje něco mezi 20 až 25m2 plochy. K dostání již od 375 Kč. Nabízíme možnost affiliate spolupráce viz odkaz v menu.

Rozhodně je vždy lepší nějaký repelent než žádný.Očkování proti encefalytidě jde od 50 roku zdarma. Využijte prosím všechny prostředky k ochraně sebe, blízkých, mazlíčů. Repelent můžete použít i jako likvidátor hmyzu u vás doma.